top of page

Новини будівництва

АРХІТЕКТУРНІ РІШЕННЯ

 

Кафедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці в м.Дніпро розташовується на лівому березі Дніпра в районі парку Сагайдак ( ім. Воронцова), на місці козацької слободи Мануйлівка, Самарської  паланки Війська Запорізького.  

 

Головний фасад будівлі, з дзвіницею -  оглядовими майданчиками орієнтований на річку Дніпро - “центральну вулицю міста.”

 

Проектована будівля в плані являє собою тетраконх-грецький хрест. У плані розміри храму 52х35 м. Висота основного обсягу храму 57 метрів. Висота стилобатной частини 17 метрів. Висота надбрамної дзвіниці -37 метрів. Будівля в плані має центральний розвиненою вхід-паперть і два бокових. На першому поверсі храму розміщений основний молитовний зал на 700 місць, на другому — хори. Розвинена центральна вхідна частина-паперть через розвантажувальний тамбур веде в притвор -нартекс, який переростає в основний обсяг молитовного залу на 700 парафіян. Розвинена солея переривається вівтарної перепоною - іконостасом. Безпосередньо вівтар має трьохчастну композицію. В центрі вівтаря розміщається кувуклія. В цокольному поверсі розташована хрещальня та класи недільної школи,  під  зовнішніми сходами передбачені туалети для прихожан, технічні приміщення. Всі планувальні рівні храму пов’язані між собою ліфтом. Центральний об’єм має висотне розкриття інтер'єру. Восьмигранний в плані-4-х ярусний пірамідальний об’єм зовні завершується силуетним бароковим  куполом. Основні бічні гілки хреста в об’ємі завершуються 2 - х ярусними гранованими конхами апсид. Вівтарна апсида конха має підвищений об’єм , увінчаний витонченим куполом з хрестом.  Чотири невеликі камери,які фланкірують бічні виходи з молитовного залу і гілки хреста в плані, мають знижену висоту в порівнянні з основним об'ємом. Вони є вертикальними комунікаціями - сходи, що обслуговують бічні балкони - хори основного об'єму будівлі молитовного залу. Надбрамна  дзвіниця розташована між двома восьмигранними вежами, які є вертикальними комунікаціями, в лівій частині - ліфт та сходи, які обслуговують три яруси дзвіниці — оглядові майданчики. У правій частині-приміщення для експозиції, музей і технічні приміщення. Два ажурних фланкуючих восьмигранних об’єму - веж завершуються витонченими бароковими банями з хрестами.  Надбрамної дзвіниця в її центральній  частині завершується криволінійним бароковим фронтоном з годинником.

 

Об'ємно планувальне рішення, стильові характеристики архітектури, декор, внутрішні простору характерні для традиційного дерев'яного зодчества -козацького бароко. На образ цього собору надихали ансамбль Китайгородських церков,   найбільший в сучасній Україні Собор Святої Трійці в місті Новомосковськ, полтавські, слобожанські , охтирські храмові комплекси часів козацтва.

bottom of page